back

JKA Karate Do Shotokan (Scotland)
Association Championships 21stth February 2010
Final Results Table




Children's Kata under 10yrs Boys and Girls up to 4th kyu

1st Arran Goddard
2nd Glen McTaggart
3rd Ross McKinnon
3rd David Chadwick

Children's Kata under 10yrs Boys and Girls 3rd kyu and above

1st Aria Pascual
2nd Daniel Simpson
3rd Naihm Oneil Berest
3rd Jake Beveridge

Children's Kata 10-12yrs Boys and Girls up to 4th kyu

1st Sandy Carmichael
2nd Christopher McPherson
3rd Christopher Beattie
3rd Cameron Forsythe

Children's Kata 10-12yrs Boys and Girls 3rd kyu and above

1st Murdo Lunn
2nd Jamie McDonald
3rd Hamish Thompson
3rd Alicia Steele

Junior Kata 13-15yrs Boys and Girls up to 4th kyu

1st Alex Care
2nd Lewis Edwards
3rd Conner Press

Junior Kata 13-15yrs Boys and Girls 3rd kyu and up

1st Max Challoner
2nd Robert Morrison
3rd Gareth Grant
3rd Sam Morris

Female Kata 16 years and over

1st Inga Antonio
2nd Paola Burrows
3rd Sue Struthers
3rd Jade Hunter

Male Kata 16 years and over beginner to 4th Kyu

1st Roberto Estaba
2nd Steven McIntosh
3rd John Benn
3rd Brian May

Male Senior Kata 16 years and over 3rd kyu and above

1st Andrew Hamilton
2nd David Bettley
3rd Magnus Garson
3rd James Sinclair

Junior Team Kata under 16 years

1st Musselburgh
2nd Kishido Scone
3rd Oh Kami
3rd Shibumi B

Senior Team Kata 16 years and over

1st Shibumi A
2nd Orkney
3rd Musselburgh A
3rd Musselburgh B

Children's kumite under 10 years beginner to 7th kyu

1st Arran Goddard
2nd Cameron Martin
3rd Bethin Wright
3rd Simon Carmichael

Children's kumite under 12 years 6th to 4th kyu

1st Sandy Carmichael
2nd Josh Thompson
3rd Christopher Beattie
3rd Cameron Forsythe

Children's kumite under 10 years 3rd kyu and above

1st Aria Pascual
2nd Daniel Simpson
3rd Jake Beveridge
3rd Naimh Oneil Berest

Children's kumite 10-12 years 3rd kyu and above

1st Alicia Steele
2nd Murdo Lunn
3rd Ben Osborne
3rd Peter O'Donnell

Junior kumite boys 13 to 15 years up to 4th kyu

1st Lewis Edwards
2nd Conner Press
3rd Alex Care

Junior kumite boys 13 to 15 years 3rd kyu and above

1st David Neil
2nd Robert Morrison
3rd Michael O'Brien
3rd Sam Morris

Junior Kumite 13 to 15 yrs Girls up to 3rd Kyu

1st Shawny O'Donnell
2nd Lindsey Milne Thomson

Mens Kumite over 16 yrs up to 4th Kyu

1st David Beeson
2nd Paul Goddard
3rd Roberto Estaba
3rd John Benn

Ladies Kumite over 16 yrs up to 4th kyu

1st Kelly Sequien
2nd Jake Copland

Junior Team Kumite

1st Musselburgh
2nd Kushido Scone

Ladies Senior kumite over 16 yrs 3rd kyu and above

1st Inga Antonio
2nd Angela Strachan
3rd Sarah MacDougall
3rd Jade Hunter

Men's Senior Kumite over 16 yrs 3rd kyu and above

1st Andrew Hamilton
2nd David Bettley
3rd Magnus Garson
3rd James Sinclair

Senior Men's Team Kumite

1st Shibumi A
2nd Orkney A
3rd Orkney B
3rd Kishido Scone

Special Awards:

Best Senior Competitor award: Andrew Hamilton

Tony Brown Best Junior Competitor award: Sandy Carmichael

back